Pilkkikilpailut on jälleen pidetty, Kaikki (19 ) Pilkkijää oli
tyytyväisiä, ilmat suosi, lunta oli ainakin tarpeeksi ja jokainen sai kairata reijän haluamallaan tavalla.


Saalista tuli lähes kaikille, lukumäärät oli ajallisesti ehkä normaalit,
kalojen kokoon kaikki eivät olleet tyytyväisiä.


Haluamme kiittää JOKILAAKSOJEN ALUEJÄRJESTÖÄ JA ETENKIN PUHEENJOHTAJAA LUOTTAMUKSESTA että PYHÄJÄRVEN ELÄKELÄISET saivat kunnian järjestää ko kisat.


Kiitokset myös PILKKIJÖILLE tulkaa toistekin ja vaikka isommallakin joukolla.

Kiittäen Armas ja talkoolaiset.

Pilkkikilpailun tuloksia 28.3.2018 Pappilan ranta.

Naiset

1 Raija Manninen Pyhäjärvi 393 g

2 Sirkka Kokko Pudasjärvi 160 g

3 Tuula Löytynoja Ylivieska 135 g

Miehet

1 Erkki Manninen Pyhäjärvi 928 g

2 Matti Rantonen Pyhäjärvi 503 g

3 Erkki Jauhiainen Pyhäjärvi 441 g

Joukkueet

1 Pyhäjärvi 1.406 kg

Erkki Manninen

Raija Manninen

Annikki Pöppönen

2 Ylivieska 0.677 g

Tuula Löytynoja

Terho Löytynoja

Kalle Lehtonen

3 Pudasjärvi 0,500 g

Sirkka Kokko

Usko Kokko

Pirjo Loukosa

Suurin kala.

Erkki Manninen Pyhäjärvi 0,161 g

Pienin kala

Aarre Oivo Ylivieska 0,001 g


SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

Eläkeläiset
ry Jokilaaksojen aluejärjestön talvipäivät Kempele 16.3.2018


Hiihtokilpailujen
tulokset sarjoittain


N60 Naiset

60 vuotta 2 km V

1. Eila Karjalainen
Kiimingin Eläkeläiset 16.55,3 +0.00,0

2. Pirjo Stenius
Pudasjärven Eläkeläiset 17.00,9 +0.05,6


N65 Naiset

65 vuotta 2 km p

1. Kaisu Kyröläinen
Raahen Eläkeläiset 11.47,5 +0.00,0

2. Eila Salmela
Kiimingin Eläkeläiset 14.12,5 +2.25,0

3. Pirjo Valkama
Oulun Eläkeläiset 16.41,5 +4.54,0

Poisjääneet 1

- 7.
Helena Forsblom Muhoksen Eläkeläiset


N70 Naiset

70 vuotta 2 km V

1. Pirkko Karjalainen
Muhoksen Eläkeläiset 12.28,4 +0.00,0

2. Ritva Kenttä
Oulun Eläkeläiset 12.53,9 +0.25,5

3. Liisa Salmela
Oulun Eläkeläiset 13.47,9 +1.19,5


N75 Naiset

75 vuotta 2 km V

1. Vappu Pekuri
Raahen Eläkeläiset 15.35,6 +0.00,0

2. Lilja Alatorvinen
Raahen Eläkeläiset 16.00,3 +0.24,7

Poisjääneet 1

- 16. Raija
Kilpiö Oulun Eläkeläiset


M80 Miehet

80 vuotta 1 km p

1. Martti Pelkonen
Raahen Eläkeläiset 3.25,0 +0.00,0

2. Seppo Sipola
Oulun Työväen Eläkeläiset 3.45,5 +0.20,5

3. Heikki Alakiuttu
Oulun Työväen Eläkeläiset 3.49,5 +0.24,5

Poisjääneet 1

- 22. Aarre
Anttonen Oulunsalon Eläkeläiset


M85 Miehet

85 vuotta 1 km p

1. Eero Hirvonen
Oulunsalon Eläkeläiset 5.56,2 +0.00,0

2. Aarne Latvalehto
Pudasjärven Eläkeläiset 6.29,1 +0.32,9


Poisjääneet 1

- 27. Raimo

Mykkänen
Kiimingin Eläkeläiset

M60 Miehet

60 vuotta 3 km V

1. Teuvo Ohenoja

Raahen Eläkeläiset 12.09,7 +0.00,0

2. Ari Parkkila
Kiimingin Eläkeläiset 17.03,5 +4.53,8

Poisjääneet 1

- 28. Raimo
Piri Kiimingin Eläkeläiset


M65 Miehet

65 vuotta 3 km V

1. Pauli Patanen
Raahen Eläkeläiset 12.22,7 +0.00,0

2. Jukka Vähkyrä
Pudasjärven Eläkeläiset 17.10,3 +4.47,6

3. Heikki Kurttila
Kiimingin Eläkeläiset 17.22,2 +4.59,5

4. Kauko Salmela
Kiimingin Eläkeläiset 19.13,5 +6.50,8

5. Pekka Karppinen
Oulun Eläkeläiset 21.26,4 +9.03,7


M70 Miehet

70 vuotta 3 km V

1. Reijo Kyröläinen
Raahen Eläkeläiset 15.14,9 +0.00,0

2. Niilo Ojala
Kiimingin Eläkeläiset 15.28,3 +0.13,4

3. Raimo Hautala
Oulun Eläkeläiset 17.27,3 +2.12,4

4. Taisto Hämälä
Oulun Eläkeläiset 17.38,7 +2.23,8

5. Viljo Lehmusketo
Raahen Eläkeläiset 18.42,9 +3.28,0

6. Markku Kaltio
Oulunsalon Eläkeläiset 20.26,1 +5.11,2

Hylätyt 1

- 41. Rauno

Kurkela Haukiputaan Eläkeläiset (väärä matka)

Poisjääneet 2

- 40.
Martti Saarenpää Utajärven Urheilijat

- 46. Erkki
Leinonen Raahen Eläkeläiset

M75 Miehet

75 vuotta 3 km p

1. Veijo Perttamo
Raahen Eläkeläiset 13.16,4 +0.00,0

2. Olli Aikioniemi
Kiimingin Eläkeläiset 14.08,2 +0.51,8

3. Arvo Liedes
Haukiputaan Eläkeläiset 15.53,0 +2.36,6

4. Raimo Kolppanen
Oulaisten Eläkeläiset 19.27,4 +6.11,0

5. Viljo Pekuri
Raahen Eläkeläiset 26.03,9 +12.47,5

Poisjääneet 1

- 48. Lauri
Kostekivi Utajärven Eläkeläiset

Naisten

viesti 1 km p

1.Raahen

Eläkeläiset 5:08.0

Kaisu
Kyröläinen 4.17,1 ( 1.) 4.17,1 ( 1.)

Vappu
Pekuri 5.36,4 ( 3.) 9.53,5 ( 1.)

Lilja
Alatorvinen 5.14,5 ( 2.) 15.08,0 ( 1.)

2.
Oulun Eläkeläiset 15:11.7 +3.7

Pirjo
Valkama 5.48,7 ( 2.) 5.48,7 ( 2.)

Liisa
Salmela 4.58,9 ( 1.) 10.47,6 ( 2.)

Ritva
Kenttä 4.24,1 ( 1.) 15.11,7 ( 2.)

3.
Pudasjärven Eläkeläiset 18:17.0 +3:09.0

Elsa
Piri 7.09,7 ( 3.) 7.09,7 ( 3.)

Eila
Inkinen 5.26,9 ( 2.) 12.36,6 ( 3.)

Pirjo
Stenius 5.40,4 ( 3.) 18.17,0 ( 3.)


Miesten

viesti 1 km p

1.
Raahen Eläkeläiset 8:55.8

Pauli
Patanen 2.55,0 ( 1.) 2.55,0 ( 1.)

Teuvo
Ohenoja 2.51,2 ( 1.) 5.46,2 ( 1.)

Veijo
Perttamo 3.09,6 ( 1.) 8.55,8 ( 1.)


2.
Kiimingin Eläkeläiset 10:51.4 +1:55.6

Ari
Parkkila 3.44,2 ( 3.) 3.44,2 ( 3.)

Niilo
Ojala 3.43,7 ( 2.) 7.27,9 ( 2.)

Olli
Aikioniemi 3.23,5 ( 2.) 10.51,4 ( 2.)


3.
Oulun Työväen Eläkeläiset 11:06.7 +2:10.9

Seppo
Sipola 3.42,5 ( 2.) 3.42,5 ( 2.)

Heikki
Alakiuttu 3.45,8 ( 3.) 7.28,3 ( 3.)

Jorma
Inkeröinen 3.38,4 ( 3.) 11.06,7 ( 3.)

4.
Oulun Eläkeläiset 13:09.8 +4:14.0

Pekka
Karppinen 4.40,6 ( 4.) 4.40,6 ( 4.)

Taisto
Hämälä 4.20,3 ( 4.) 9.00,9 ( 4.)

Raimo
Hautala 4.08,9 ( 4.) 13.09,8 ( 4.)

VIESTITULOKSET

Miehet 3x1km

1.Raahen Eläkeläset 1os Pauli Patanen 2os
Veijo Perttamo 3os Reijo Kyröläinen.loppuaika. 10.43.

2.Oulun Työväen Eläkeläiset. 1 os Seppo Sipola 2os.Heikki
Alakiuttu 3 os.Jorma Inkeroinen, aika 12.22

3.Haukiputaan Eläkeläiset. 1 os. Kauko Meriläinen 2 os. KaukoKivistö 3 os.Arvo Liedes,aika 12.2

4.Kiimingin Eläkeläiset. 1 os.Olli Aikoniemi 2 os,Kauko Salmela3os.RaimoPiri, aika 13.37

5.Oulun Työväen Eläkeläiset 2. 1 os.Erkki Manninen 2 os. PekkaKostekivi 3os. Antero Mikkonen, aika 16.1

6.Oulun Eläkeläiset 1 os. Martti Eilola 2 os. Esa Erholtz
3os.Taisto Hämäläaika, 16.37>

Naiset 3x1km

1.Oulun Eläkeläiset 1 os.Ritva Kenttä 2 os.Liisa Salmela 3os.Raija Kilpiö, aika 16.15

>2. Raahen Eläkeläiset.1 os. Vappu Pekuri 2 os. Kaarina
Pietilä 3 os. KaisuKyröläinen, aika 18.42

>3.Oulunsalon Eläkeläiset 1 os. Kaarina Helänen 2
os. Anneli Salo 3 os.Pirkko Piispanen, aika 21.26